واکسن اسپوتنیک‌وی

یک هیات ایرانی دیشب، یکشنبه ۱۹ بهمن، وارد مسکو شد تا در مورد تقویت همکاری دو کشور در زمینه بهداشت و تولید مشترک واکسن اسپوتنیک‌وی علیه ویروس کرونا بحث کند.

هیات به سرپرستی محمدرضا شانه‌ساز، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و داروی ایران امروز در مسکو درباره نهایی سازی توافق نامه ای بحث خواهد کرد که تهران به دنبال آن است برای شروع تولید واکسن مشترک در جمهوری اسلامی ایران با مرکز میکروبیولوژی گامالیای روسیه امضا کنید.

در این بازدید، هیئت با وزیر بهداشت روسیه، میخائیل موراشکو دیدار و خط تولید واکسن روسی-ایرانی را در این کشور بررسی می کند.

 

 

شانه‌ساز هنگام ورود به مسکو به خبرنگاران گفت که بحث و گفتگو با روسیه در مورد خرید واکسن اسپوتنیک‌وی و همکاری در تولید مشترک آن از چند ماه پیش آغاز شده و انتظار می رود توافق نامه در سفر فعلی منعقد شود.

مقامات بهداشتی ایران توافق کرده اند که برای واکسیناسیون شهروندان استفاده کنند و از سه شنبه آینده کمپین واکسیناسیون شهروندان ایرانی آغاز می شود.

طبق داده های تولیدکنندگان واکسن روسی، واکسیناسیون در دو دوز انجام می شود و اثربخشی آن با ۹۱٫۴ ٪ با ۱۰۰٪ محافظت در برابر خطر موارد جدی عفونت، می رسد.