اطلاعات سپاه

سازمان‌های حقوق بشری اعلام کردند که نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منزل و دفتر یک ناشر هنر و ادبیات کُردی در ایلام یورش برده و وسایل شخصی وی را مصادره کردند.

سایت حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داد که نیروهای سپاه پاسداران به خانه و دفتر محمد مرادی‌ نصاری، مدیر نشر “باشور” حمله کردند و وسایل شخصی خود از جمله کامپیوتر و تلفن همراه را مصادره کردند.

بر اساس گزارش هه‌نگاو که اخبار مناطق کُردنشین ایران را پوشش می‌دهد، آقای نصاری در سال‌های اخیر بارها و بدون دلیل از سوی سپاه پاسداران احضار، بازجویی و تهدید در رابطه با فعالیت‌های ادبی خود شده است.

شایان ذکر است که انتشارات جنوب یک ناشر تخصصی در زمینه ادبیات و هنر است، اما بر زبان و ادبیات کُردی جنوبی تمرکز دارد و در سال های اخیر به انتشار کتاب های کردی پرداخته است.

هه‌نگاو همچنین فاش کرد که این دومین بار است که نشر “باشور” توسط اطلاعات سپاه مورد بررسی قرار می گیرد که تاکنون درباره دلایل این اقدام توضیحی نداده و مجوزی ارائه نداده‌اند.

از سوی دیگر، سازمان‌های حقوق بشری اقدامات مقامات جمهوری اسلامی را که علیرغم اعتراض اقلیت‌های مختلف قومی به محدودیت‌های آموزش زبان مادری، آموزش زبان‌های قومیتی را در سیستم آموزشی رسمی کشور ممنوع کرده‌اند، محکوم کرده‌اند.