عدم تصویب FATF

اگرچه عدم تصویب FATF منجر به طولانی شدن اوضاع دشوار کشور، جلسه اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام دیشب، چهارشنبه ۱۳ اسفند، بدون رسیدن به تصمیم نهایی درباره پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی به پایان رسید.

رسیدگی به موضوع نیز به جلسات بعدی موکول شد که باعث شد روزنامه های دولتی و اصلاح طلب نارضایتی خود را از عدم تصویب برای پیوستن به این توافق نامه ابراز کنند.

 

خطر تامین مالی تروریسم که از سوی ایران

 

آنچه آنها ادعا می کنند گام مهمی در مسیر گشودن جهان به ایران در زمینه های اقتصادی است.

کارشناسان اقتصادی تأیید کرده اند که عدم تصویب FATF متحمل خسارات سنگینی برای کشور می شود و اظهار داشتند که ادامه روند کند تصمیم گیری اقتصاد ایران را ضعیف می کند.

آنها همچنین اظهار داشتند که اگرچه پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی یکی از راههای دور زدن تحریمهای ایالات متحده است، اما به تعویق انداختن تصمیم خودداری از پیوستن به تغییر اقتصاد ایران به یک اقتصاد مشروط کمک می کند.

به نوبه خود، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت که لوایح FATF هیچ ارتباطی با توافق هسته ای و تحریم ها ندارد و چه تحریم هایی وجود داشته باشد و چه نباشد، این قوانین لازم است.

رئیس جمهور ایران هشدار داد که تأخیر در عدم تصویب FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام منجر به قطع روابط بانکی بین کشورها با ایران خواهد شد.