محدودیت‌های اینترنت

در ادامه وضعیت اعمال محدودیت‌های اینترنت و جلوگیری از دسترسی ایرانیان به بسیاری از وب سایت ها در کشور، ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، گام نهایی در طرحی را اعلام کرد که به برخی گروه ها اجازه می دهد با گرفتن پول از برخی از وب سایت ها دسترسی پیدا کنید.

دبیر شورای عالی فضای مجازی، امروز صبح، یکشنبه ۱۷ اسفند، گفت که این طرح “مدیریت وی‌پی‌ان و اینترنت کشور” نامگذاری شده است و افرادی مانند روزنامه نگاران، پزشکان و دانشگاهیان برای دسترسی رایگان به برخی سایت ها پول دریافت می کنند.

 

همچنین بخوانید: ادامه قطع اینترنت و تشدید امنیت در سیستان و بلوچستان

 

استفاده از VPN راهی است که ایرانیان می توانند از مدلهای رایگان و پولی برای دور زدن فیلتر کردن و محدودیت‌های اینترنت در ایران استفاده کنند و در سالهای اخیر به دلیل وضعیت سرکوبی که رژیم ایران بر شهروندان اعمال می کند، محبوبیت خاصی در بین ایرانیان پیدا کرده است.

علاوه بر فلیترینگ گسترده، مقامات رژیم و دولت ایران تلاش کردند بازار وی‌پی‌ان را کنترل کنند تا آزادی مردم را سرکوب کنند و از ابراز عقیده مردم در مورد افراط و تفریط دولت جلوگیری کنند.

به نوبه خود، مقامات دولت و مدیریت اینترنت در جمهوری اسلامی به انتقاد از فعال شدن ویژگی جدید پاسخ داده است

جواد جاویدنیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور تاکید کرد: «ما متوجه شدیم که کاربران اینترنت تحت هدایت ها و فرایندهای روانشناختی از خارج، و متأسفانه گاهی اوقات در داخل کشور، با هدف بی ثبات کردن امنیت کشور انجام می شوند».