نفت

مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده اند که سریلانکا قصد دارد با ارسال محموله های چای به تهران، بدهی ۲۵۱ میلیون دلاری نفت خود به ایران را می‌دهد.

رامش پاتیرانا، وزیر مزارع سریلانکا، به خبرگزاری رویترز گفته بود که کشورش تصمیم گرفته است از ژانویه آینده ماهانه محموله های چای به ارزش پنج میلیون دلار ماهانه به ایران ارسال کند.

وزیر مزارع اظهار داشت که بدهی سریلانکا به جمهوری اسلامی مربوط به خرید نفت ایرانی در چهار سال گذشته است و سریلانکا باید سال آینده حدود ۴.۵ میلیارد دلار بدهی خود را بازپرداخت کند.

وی خاطرنشان کرد که کشورش این بدهی را با پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار اوراق قرضه دولتی بین‌المللی در ژانویه به دولت جمهوری اسلامی پرداخت خواهد کرد.

پیش از این، علیرضا پیمان‌پاک، رییس سازمان توسعه تجارت ایران، این تهاتر را به دلیل تحریم های بین المللی علیه بانک های جمهوری اسلامی تایید کرده بود.

وی گفت: «از حدود ۹ سال پیش، حدود ۲۵۰ میلیون دلار پول حاصل از صادرات نفت ایران به سریلانکا بلوکه شده بود. اما در مذاکرات اخیر به راه حلی مکتوب رسیدیم تا این پول و سود آن در سال‌های گذشته در قالب کالاهایی مانند چای به ایران بازگردد».

به نوبه خود، حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در خصوص مبادله چای با نفت گفت: «در واقع دست پایین هستیم و باید امتیاز بدهیم. یعنی هر کالایی با هر قیمتی به ما تحویل دهند، باید بپذیریم».