آذربایجان

آژانس امنیت غذایی جمهوری آذربایجان اعلام کرد که بیش از ۲۶ تن فلفل از ایران وارد کرده و تمامی محموله ها حامل یک ویروس بسیار خطرناک هستند.

مقامات آذربایجان اعلام کردند که محموله های بزرگ فلفل آلوده به چروکیدگی قهوه‌ای (روگوز) را که توسط ۳ شرکت از ایران وارد شده بود، برای همیشه امحا کرده اند.

سازمان امنیت غذایی با انتشار گزارشی توضیح داد که علیرغم هشدار سازمان ایمنی غذا، شرکت آذربایجانی “پالن” به طور خودسرانه بیش از ۱۱ تن فلفل آلوده را وارد بازار کشور کرده است.

این گزارش می افزاید که تلاش برای جمع آوری این محصولات از بازار ادامه دارد و علیه این شرکت شکایتی تشکیل شد و محموله های وارد شده توسط دو شرکت دیگر به طور کامل امحا شد.

شایان ذکر است که سال هاست که ویروس چروکیدگی قهوه‌ای یا روگوز تهدیدی جدی برای محصولات کشاورزی ایران، به ویژه فلفل و گوجه فرنگی، محسوب می شود.

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون هیچ واکنشی در خصوص نحوه صدور مجوز بهداشتی این محصولات برای بازارهای داخلی یا خارجی از سوی مسئولان اعلام نکرده اند.

ماه گذشته نیز روسیه محموله های بزرگ فلفل ایرانی را بازگرداند، اما دولت آذربایجان این کار را نکرد و تصمیم گرفت همه این محموله ها را به طور کامل امحا کرد و از بین برد.