وزارت بهداشت و سلامت : دور واکسن ویروس کرونا در استانبول جعلی است

انتشار گسترده یک پوستر تبلیغاتی برای سفر به استانبول برای تزریق واکسن ویروس کرونا در ایران با واکنش وزارت بهداشت روبرو شد. کیانوش جهانپور ، مدیر مرکز روابط عمومی وزارتخانه ، تزریق واکسن به ترکیه را “جعلی” توصیف کرد.

وی با اشاره به تلاش سایر کشورها برای تهیه واکسن گفت: در چنین شرایطی امکان ندارد که کشوری بتواند شهروند کشور دیگری را مصونیت دهد.

این اظهارات در واکنش به انتشار پوستری است که طی روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی و برخی رسانه های رسمی به حاشیه رانده شده و به مدت ۵ روز دور “واکسن ویروس کرونا” در استانبول را تبلیغ می کند.

مشخص نیست که کدام شرکت یا گروه میزبان تور است و همچنین جزئیات واکسنی که تحت نظارت هر شخص حقوقی برای مسافران بالقوه تور ترکیه تزریق می شود.

قیمت پایه این تور مسافرتی پزشکی ۱۲ میلیون تومان است.

ولی تیموری ، معاون میراث فرهنگی و گردشگری ، به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: “من فکر نمی کنم که این اعلامیه کار یک آژانس مسافرتی باشد.”

حرمت الله رافعی ، رئیس هیئت مدیره انجمن خدمات سفر هوایی و گردشگری ، ارتباط این پوستر با آژانس های مسافرتی را انكار كرد و آن را “فرصت طلب و سو اب استفاده” توصیف كرد.

وی گفت: “ترکیه هنوز واکسن کرونا را به همه شهروندان خود ارائه نداده است ، چگونه می تواند مسافر خارجی را واکسینه کند؟” رفیعی پلیس را مقصر تبلیغات و گردشی معرفی کرد.

این اعلامیه ها برای اولین بار ماه ها پس از ممنوعیت سفر به ترکیه اعلام شد ، زیرا انگلیس و روسیه رسماً واکسیناسیون ویروس کرونا را آغاز کرده اند و کشورهای دیگر در حال آماده سازی آن هستند.

اما در ایران هنوز راز وجود دارد که چگونه واکسیناسیون و تزریق توسط دولت و وزارت بهداشت انجام شده است.