واکسن‌های ایرانی

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) فاش کرد که عراق شرایط سفر جدیدی را برای خود، از جمله تایید نشدن واکسن‌های ایرانی، اعلام کرده است.

امروز، دوشنبه ۱۵ فروردین، شرکت (هما) با صدور بیانیه ای تصریح کرد که مسافران ایرانی باید با واکسن های مورد تایید بغداد علیه کرونا واکسینه شوند.

در بیانیه هما آمده است: «مسافران بالای ۱۲ سال تنها ۱۴ روز بعد از دریافت آخرین نوبت واکسن‌های مورد تایید عراق شامل «فایزر، مدرنا، آسترازنکا، جانسون، سینوفارم و سینوواک» می‌توانند به شرط منفی بودن تست کرونا در محدوده ۷۲ ساعت پرواز، به عراق سفر کنند».

از بیانیه شرکت هما مشخص می شود که در بین واکسن های مذکور نامی از واکسن های تولید شده در ایران وجود ندارد.

شایان ذکر است که تاکنون هیچ یک از واکسن‌های ایرانی مورد تایید بین المللی قرار نگرفته است و تهران از آبان‌ پارسال واردات واکسن های خارجی را متوقف کرده است.

به نوبه خود، بهرام دارایی، رئیس سازمان غذا و دارو اذعان داشت که هیچ تاییدیه بین المللی برای واکسن ساخت ایران برای کرونا وجود ندارد چون هنوز مدارک علمی بر اساس مستندات مجامع بین‌المللی همانند سازمان جهانی بهداشت برای آن‌ها تهیه نشده است.

 رئیس سازمان غذا و دارو گفت: «منتظر هستیم که واکسن‌های داخلی‌مان تایید شود تا نیاز به تزریق آسترازنکا برای مسافرت کردن به سایر کشورها نباشد».