نجات جمشید شارمهد

ده ها روزنامه نگار و نمایندگان سازمان های حقوق بشری با امضای نامه ای به آنالنا باربوک، وزیر خارجه آلمان خواستار نجات جمشید شارمهد شدند.

سازمان‌های حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی با ارسال نامه‌ای به آنالنا باربوک، وزیر خارجه آلمان، از برلین خواستند از تمام راه‌های سیاسی و دیپلماتیک برای فشار بر ایران استفاده کند.

این فعالان در این نامه اشاره کرده‌اند که دولت جمهوری اسلامی ممکن است برای جمشید شارمهد، زندانی دوتابعیتی، که از وضعیت بهداشتی بسیار وخیم رنج می‌برد، حکم اعدام صادر کند.

امضاکنندگان این نامه در خصوص وضعیت سلامتی شارمهد توضیح دادند و نوشتند: «آقای شارمهد در دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی که معروف به “قاضی مرگ” است به اتهام افساد فی الارض محکوم شده که به معنای مجازات اعدام در نظام حقوقی قرون وسطایی جمهوری اسلامی» است».

آنها افزودند: «قاضی صلواتی به دادن حکم اعدام در ایران معروف است و آخرین قربانی او روح‌الله زم، روزنامه‌نگاری بوده که ربوده و پس محاکمه به دار آویخته شده است».

امضاکنندگان این نامه از دولت فدرال آلمان خواستند تا اقدامات فوری برای جلوگیری از ترور برنامه ریزی شده شارمهد اتخاذ کند و برای این منظور یک تیم مدیریت بحران تشکیل دهد.

شایان ذکر است که آقای شارمهد بعد از ۱۸ ماه امکان دسترسی به خانواده، وکیل مستقل و کنسولگری آلمان را ندارد.