خودروهای ایرانی

حسین پیرمؤذن، رئیس اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان از ممنوعیت صادرات خودروهای ایرانی به آذربایجان و توقف فعالیت مشترک ایران و آذربایجان در حوزه خودرو خبر داد.

پیرمؤذن اظهار داشت: «به‌رغم وجود تفاهمنامه خودرویی مربوط به چهار سال پیش و افتتاح یک شعبه در آذربایجان، به دلیل مسائل سیاسی دیگر هیچ صادراتی در حوزه خودرو به آذربایجان نداریم و پروژه مشترک هم متوقف شده است».

وی اضافه کرد: «در حال حاضر نه‌تنها در مورد خودرو که در مابقی صنایع هم که صنعتگران ما در آذربایجان کار را شروع کرده و کلنگ‌زنی کرده بودند، متأسفانه الان تعطیل شده‌اند».

  • عدم رعایت استانداردهای بین المللی

شایان ذکر است که جمهوری آذربایجان تنها کشوری نیست که به دلیل مشکلات سیاسی یا تحریم های آمریکايی علیه ایران، بازارهای خود را بر روی خودروهای ایرانی بسته است.

چند روز پیش سوریه و عراق از لغو واردات خودروها از جمهوری اسلامی به دلیل جنگ داخلی  در سوریه عدم رعایت استانداردهای بین المللی خودروسازان ایرانی در عراق خبر دادند.

اتاق بازرگانی تهران نیز به نوبه خود اعلام کرد که دولت سوریه استانداردهای سختگیرانه ای را برای واردات خودرو و قطعات از ایران اعمال و وضع کرده و هزینه واردات خودرو از ایران نیز افزایش یافته است.