معاونت در قتل

سعید ایوبی، وکیل مدافع سعید مرتضوی دادستان سابق تهران، اعلام کرد که موکلش از اتهام معاونت در قتل در جریان اعتراضات سال ۱۳۸۸ تبرئه شد.

به گفته سعید ایوبی، صبح امروز سه شنبه ۱۹ مرداد، دیوان عالی کشور سعید مرتضوی را به اتهام “کمک به قتل در اعتراضات سال ۸۸” تبرئه کرد.

شایان ذکر است که پس از اعلام نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی محمود احمدی نژاد در سال ۸۸ ، تجمعات گسترده و اعتراضات خیابانی آغاز شد.

بر اساس گزارش های سازمان های حقوق بشری، پلیس به دستور سعید مرتضوی معترضان را در جریان سرکوب خشونت آمیز در بازداشتگاه کهریزک تهران شکنجه و کشته شدند.

 مرتضوی در ابتدا پس از شکایت بستگان محسن روح‌الامینی، یکی از چهار نفر که در بازداشتگاه کهریزک سال ۸۸ شکنجه و کشته شد، به پنج سال زندان محکوم شد. اما سپس دادگاه تجدید نظر مجازات را به دو سال کاهش داد.

در اردیبهشت سال ۱۳۹۷، دادسرای تهران اعلام کرد که دادستان سابق تهران دستگیر و برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شده است.

اما پس از ۱۷ ماه حبس، یعنی دو سوم از محکومیت خود، سعید مرتضوی در مهر سال ۹۸ آزاد شد و دولت اعلام کرد که وی به دلیل “حسن رفتار” آزاد شده است.