حریم هوایی ایران

در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران ایران، مشاور نخست‌وزیر کانادا، رالف گودیل، اعلام کرد که حریم هوایی ایران ناامن است.

مشاور جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، در جلسه کمیته ترابری پارلمان کانادا گفت که تا زمانی که ایران از گفتن تمام حقیقت این پرونده خودداری می‌ کند، ما فضای هوایی خود را ناامن خواهیم دانست.

گودیل اضافه کرد: «به نظرم، کانادا باید این موضوع را در همه مجامع سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی و سایر نهادهای سازمان ملل و از طریق همه کانال ها و ابزارها مطرح کند تا مطمئن شود دنیا این موضوع را فراموش نمی کند». 

شایان ذکر است که رالف گودیل توسط جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در سال ۱۳۹۹ به عنوان مشاور ویژه در واکنش کانادا به انهدام هواپیمای اوکراینی در ایران منصوب شد.

سپاه پاسداران ایران در ۱۸ دی ۱۳۹۸ موشکی را به سمت یک هواپیمای مسافربری کانادایی شلیک کرده بود که طی آن ۸۵ کانادایی از ۱۷۶ نفری که در سقوط هواپیما جان خود را از دست دادند، کشته شدند.

از سوی دیگر، مشاور نخست‌وزیر کانادا گزارشی سال گذشته ارائه كرد و وی در آن، از قوانین بین المللی بررسی تصادفات هواپیمایی که اجازه می دهد کشوری محل حادثه اقدام به بررسی تصادف کند، انتقاد کرد.

وی گفت: «برخورد ایران از روز اول تاکنون دست نیافتنی و گمراه کننده بوده و بنابراین حریم هوایی ایران برای هیچ کشوری ناامن است».