امام خمینی

همزمان با دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی، خانواده های قربانیان مقیم ایران صبح روز شنبه، ۱۸ دی ماه، در فرودگاه امام خمینی تجمع کردند.

صبح امروز تصاویر و فیلم ها منتشر شد از این خانواده‌ها با در دست داشتن عکس قربانیان و شاخه‌های گل درست در ساعتی در فرودگاه امام خمینی حاضر شدند که دو سال پیش عزیزان خود را راهی پرواز اوکراین کرده بودند.

مردم پس از تجمع خود علیه نظام جمهوری اسلامی و مقامات آن نظام شعارهای مثل “حقیقت، عدالت” و “دادخواهی” سر دادند.

خانواده های قربانیان هواپیمای اوکراینی اظهار داشتند: «عدالت قابل مبادله نیست! ما محکم ایستاده‌ایم تا جنایتکاران را در دادگاه بی‌طرف محاکمه کنیم».

همچنین آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که در آنها “حقیقت نباید فدای مصلحت شود“، “هدف وسیله را توجیه نمی‌‌کند”، و”عدالت قابل مذاکره نیست” نوشته بود.

 بامداد ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، پرواز پی‌اس ۷۵۲ هواپیمای اوکراین را بلافاصله پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی تهران با شلیک دو موشک سرنگون شده بود و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن از جمله ۱۶۴ ایرانی جان باختند.

پس از ۳ روز تمام تکذیب و اظهارات خلاف واقع، متناقض و نادرست، رژیم جمهوری اسلامی با اذعان به هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی توسط پدافند ضدهوایی سپاه، علت شلیک را خطای انسانی عنوان کرد.