فعالان مدنی

همزمان با گزارش دستگیری فعالان مدنی و معترضان از خانه ای به خانه دیگر در خوزستان، سازمان های مدافع حقوق بشر گزارش هایی را درباره دستگیری تعدادی از فعالان در تبریز منتشر کردند.

براساس وب سایت سازمان حقوق بشر “هرانا” سیامک کوشی، فعال ترک، ابتدا عصر روز شنبه، ۲ مرداد، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

گزارش هرانا ادامه داد که این فعال ترک پس از ساعت ها بازجویی آزاد شد، اما دوباره توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران دوباره دستگیر شد.

کوشی در مهر سال گذشته در جریان اعتراضات مربوط به جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان دستگیر شد.

هرانا همچنین اعلام کرد که نیروهای امنیتی ایران در تبریز روز شنبه اولدوز قاسمی، صمد لادوندی‌، محمد محمودی و داود رحیمی را نیز دستگیر کردند و آنها به مکان نامعلومی منتقل شدند.

ویدیوی منتشر شده نشان می دهد که ماموران نیروی یگان ویژه این بازداشت شدگان را پس از پیاده شدن از ماشین با چشم‌ بند به کلانتری انتقال می‌‌ دهند.

به نوبه خود، مصطفی دانشجو، یک وکیل، از این موضوع در توییتر انتقاد کرد و گفت: «بر اساس قانون حقوق شهروندی، بستن چشم بند و تحقیر افراد در حین بازداشت غیر قانونی است».

امام جمعه تبریز، محمدعلی آل هاشم، نیز در مورد اعتراضات خوزستان صحبت کرد و از خشونت و سوء استفاده پلیس و نیروهای امنیتی انتقاد کرد.