اعتراضات ۹۷

رژیم جمهوری اسلامی بار دیگر جنایت اعدام علیه بشریت را مرتکب شده و از  اعدام دو معترض از بازداشت شدگان اعتراضات ۹۷ خبر داده است.

محمد رزم، رییس کل دادگستری لرستان، از اعدام دو نیروی اخراجی نظامی بازداشت شده در اعتراضات سال ۹۷ و متهم به محاربه و افساد فی الارض، خبر داد.

رسانه‌های جمهوری اسلامی گزارش دادند که ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ در درگیری ماموران نیروی انتظامی با دو سرنشین خودروی پارک شده در کنار پمپ بنزین، گلوله‌ای به تانکر خالی گاز مایع شلیک شد و یک سرباز نیروی انتظامی و یک ستوان پلیس کشته شدند.

رییس کل دادگستری لرستان توضیح داد که متهمان در سالگرد پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۸ یک پمپ بنزین در شهر خرم آباد را به آتش کشیدند که منجر به کشته شدن دو پلیس شد و اجرای حکم این دو نفر در کمترین زمان صورت گرفت.

پیش از این رییس کل دادگستری لرستان هویت این دو نفر را جهانبخش عباسی و مهران نقدی اعلام و تایید کرده بود که این دو نیروی اخراجی نظامی هستند.

به نوبه خود، سازمان حقوق بشر ایران نیز از اعدام معترضان اعتراضات ۹۷ انتقاد کرد و بیانیه ای صادر کرد و گفت که اتهامات «محاربه و افساد فی الارض» برای طیف گسترده‌ای از جرایم استفاده می‌ شوند.

در بیانیه این سازمان آمده است که جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ حداقل ۱۵ نفر را به اتهام «محاربه و افساد فی الارض» اعدام کرده است، و اينكه دو اتهامی که در هیچ قوانین بین المللی وجود ندارد.