داوطلبان کنکور

وزیر سابق  آموزش و پرورش سید محمد بطحایی یادآور شد که در سالهای اخیر، برخی از داوطلبان کنکور خودکشی کرده اند و آنها به دلیل ترس از شکست، ظلم و تحقیر در خانواده های خود این اقدام را انجام داده اند.

بطحایی نشان داد: «کنکور از دهه چهل آغاز شده و ما متوجه شده ایم که در سالهای اخیر تأثیرات ناگواری بر دانش آموزان و نوجوانان ما دارد».

 

احتمال لغو سیستم کنکور ندارد

 

وی توضیح داد که یکی از دلایل ماهیت خود کنکور و روشی است که ما برای ارزیابی و پذیرش دانشجو دنبال می کنیم و دلیل دیگر عواقب این روش ارزیابی و قبولی است.

وزیر سابق  آموزش و پرورش در مورد احتمال لغو این سیستم برای محدود کردن پدیده خودکشی داوطلبان کنکور گفت: «نظر برخی از کارشناسان را جویا شده است که تأیید می کنند در شرایط فعلی چاره ای جز پذیرش روش فعلی نداریم».

وی اضافه کرد: «وقتی در یک دانشگاه فقط ۱۰۰ جای خالی داریم و ۱۰ هزار نفر دارید که می خواهند وارد آن شوند، باید در کنکور برگزار کنید».

 

تلویزیون هیجان کاذب به داوطلبان کنکور ایجاد می کند

 

وزیر پیشین از نحوه ارائه تلویزیون و برنامه های آن از مشکلات کنکور انتقاد کرد و توضیح داد: «تلویزیون خانواده ها را تهییج و تشویق می کند که فرزندان خود را در کلاس کنکور ثبت نام کنند، کتاب بخرند و هزینه های گزافی را برای هیچ چیز پرداخت کنند».

سیدمحمد بطحایی اظهار داشت كه نتایج كنكور در دو دهه گذشته حسرت آور و خطرناك شده است و وی گفت: «متأسفانه نهادهای حاكمیتی به ویژه آموزش و پرورش، مسئول آن وضعیت ناگوار هستند كه شاهد آن هستیم».