سرباز آمریکایی
کهنه سرباز آمریکایی از ایران به دلیل شکنجه شدن در زندان یک ملیارد دلار غرامت خواست

به گزارش آسوشیتدپرس، مایکل وایت، کهنه سرباز آمریکایی که از سال ۲۰۱۸ به مدت نزدیک به دو سال در ایران زندانی است، یک دادخواست یک میلیارد دلاری برای دریافت غرامت از جمهوری اسلامی به دلیل گروگان گیری و شکنجه خود در زندان تنظیم کرده است.

کهنه سرباز آمریکایی از ایران به دلیل شکنجه شدن در زندان یک ملیارد دلار غرامت خواست

یک کهنه سرباز نیروی دریایی آمریکا که نزدیک به دو سال است در ایران زندانی است، با ثبت شکایتی علیه حکومت ایران درخواست غرامت یک میلیارد دلاری کرد. مایکل وایت ادعا می کند که او ربوده شده، به گروگان گرفته و تحت شکنجه قرار داده‌اند.

آقای وایت در شکایتنامه خود جزییاتی از آن‌چه سوءرفتار «طولانی و مستمر» با او پشت میله‌های زندان نامیده است، از جمله ضرب و شتم، مشت زدن، شلاق، محرومیت از غذا و نوشیدنی و فشار برای او برای این که به دروغ اعتراف کند جاسوس دولت ایالات متحده بوده است.

در این شکایت آمده است: «آقای وایت نزدیک به دو سال این تروما را تحمل کرد. او هرگز نمی دانست کی و کی آزاد می شود و به خانواده اش می پیوندد. چندین بار به او قول داده بودند که وضعیتش بهتر شود، اما وقتی این اتفاق نیفتاد، از روانشناختی درهم شکسته شد.»

مایکل وایت کیست؟

مایکل وایت، شهروند آمریکایی، در سال ۱۳۹۷ به اتهام «توهین» به رهبر جمهوری اسلامی و «انتشار علنی عکس خصوصی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. او سرانجام در ژوئن ۱۳۹۹ پس از گذراندن نزدیک به دو سال در زندان در جریان تبادل زندانی بین دو کشور آزاد شد.