هروئین

تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خاورمیانه از توقیف یک کشتی ایرانی حامل ۳۸۵ کیلوگرم هروئین خبر داد.

هاوکینز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که نیروی دریایی آمریکا یک کشتی حامل مواد مخدر به ارزش حدود ۴ میلیون دلار را در دریای عرب توقیف کرد.

به گفته سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا، هر ۹ خدمه کشتی ماهیگیری که خود را اتباع ایرانی معرفی کرده بودند، دستگیر شدند.

وی هیچ جزئیاتی در مورد سازنده محموله هروئین و مقصد نهایی آن ارائه نکرده است، اما مقامات جمهوری اسلامی هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده است.

در حالی که گروه ضربت بین‌المللی در بیانیه ای اعلام کرد که دو کشتی آمریکایی روز دوشنبه، ۶ دی ماه، یک کشتی حاوی ۳۸۵ کیلوگرم هروئین را که بدون تابعیت در خاورمیانه در حال تردد بود، توقیف کردند.

بیانیۀ گروه ضربت بین‌المللی اضافه کرد: «بخش ارزیابی جهانی مواد مخدر مصنوعی سازمان ملل در سال گذشته، هروئین از طریق زمین از ایران و افغانستان و از طریق مسیرهای زمینی فرسوده در بالکان، کوه‌های قفقاز جنوبی یا عربستان سعودی به خاورمیانه و حتی اروپا قاچاق شده است».

شایان ذکر است که مرز مشترک با افغانستان، که بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان است، ایران را به یک کشور ترانزیتی بزرگ برای تجارت غیرقانونی مواد مخدر در جهان تبدیل کرده است.