پلت‌فرم نتفلیکس

آلمان، سنگاپور، ویتنام و عربستان سعودی توانستند نظرات خود را بر پلت‌فرم نتفلیکس تحمیل کنند و آن را مجبور به حذف ۹ فیلم کردند.

از آنجایی که بیشتر محتوای نتفلیکس در دسترس عموم است و تأثیر اجتماعی و سیاسی قوی دارد، این شرکت اغلب مجبور است از قوانین و رسوم کشورهای مختلف پیروی کند.

گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آن است که برخی از کشورها محتوای نت‌فلیکس را مضر و نامناسب برای مشاهده در آن‌ها می‌دانند و غول پخش اینترنتی را مجبور می‌کنند قبل از هر اقدامی درباره این ادعاها تحقیق کنند.

همچنین این گزارش ها حاکی از آن است که این پلتفرم به طور فعال در حال ترویج و اشاعه آزادی هنری و ترویج کار خلاقانه هنرمندان بدون هیچ گونه محدودیت است.

نتفلیکس ۹ فیلم را پس از شکایت رسمی در کشورهای مختلف حذف کرده است که عبارتند از:

۱- شب مردگان زنده (جورج ا. رومرو ۱۹۶۸)

کلاسیک واقعی پس از شکایت کمیسیون جوانان و حفاظت آلمان (KJM) از آن در سال 2017 به دلایل نامعلومی حذف شد.

۲- غلاف تمام فلزی (استنلی کوبریک ۱۹۸۷)

فیلمی که به بررسی جنایات ارتش آمریکا در جنگ ویتنام می‌پردازد، حذف شد و پس از آنکه مقامات ویتنام خواستار توقیف این فیلم شدند، این فیلم در آنجا توقیف شد.

۳- آخرین وسوسهٔ مسیح (مارتین اسکورسیزی ۱۹۸۸)

این فیلم در سنگاپور به درخواست سازمان توسعه رسانه و اینفوکام (IMDA) به دلیل کشیدن پیپ، آدامس جویدن و سایر مواردی که در سنگاپور ممنوع است، توقیف شد.

۴- پل (اریک استیل ۲۰۰۶)

این مستند درباره یکی از معروف ترین سایت های خودکشی جهان، پل گلدن گیت است. این فیلم در نیوزیلند “نامناسب” تشخیص داده شد و پس از درخواست کتبی هیئت صورت‌حساب فیلم و ویدیو نیوزیلند برای حذف فیلم، فیلم حذف شد.

۵- افسانهٔ ۴۲۰ (پیتر اسپایرر ۲۰۱۷)

این مستند در مورد صنعت پر رونق ماریجوآنا، جرم زدایی از گیاه کانابیس در ایالات متحده و استفاده از این گیاه دارویی در غذا و داروهای ضد اضطراب می گوید.

سنگاپور از پلت‌فرم نتفلیکس خواست تا این فیلم را ممنوع کند که در سال 2017 انجام شد.

۶- قانون میهن‌پرستی با حسن منهاج (حسن منهاج ۲۰۱۸)

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات در پادشاهی عربستان سعودی درخواست حذف یک قسمت از این سریال را به دلیل نقض قانون مبارزه با جرایم سایبری عربستان داد.

۷- آشپزی نشئه‌وار (مارسل فونتس ۲۰۱۸)

آشپزی نشئه‌وار با یوتیوبر مشهور جاش لیوای یک برنامه پخت گیاه کانابیس است که در آن سرآشپزهای حرفه ای از ماریجوآنا به عنوان ماده اصلی در پخت غذاهای مختلف استفاده می کنند.

سنگاپور درخواست کرد که فیلم حذف شود و پلت‌فرم نتفلیکس با این درخواست موافقت کرد.

۸- بی‌سروته (دیوید جاوربام، چاک لور ۲۰۱۸)

این سیتکام در مورد قانونی شدن کانابیس و استفاده از ماریجوآنا است که مالزی به محتوای نمایش اعتراض کرده و حذف شده است.

۹- خماریِ آخر (رودریگو وندرپوت ۲۰۱۸)

این کمدی برزیلی به حواریون حضرت مسیح در شام آخر می پردازد که شب را به مستی و عیش‌ونوش می‌گذرانند و سپس ناپدید شدن مسیح آنها را مجبور به جستجوی او می کند.این فیلم در سنگاپور ممنوع شد.