هلال احمر ایران: ۱۵۰ هزار بسته واکسن

کریم همتی ، رئیس جمعیت هلال احمر ایران گفت که ۱۵۰،۰۰۰ دوز واکسن فايزر با کمک “اهدا کنندگان” آمریکایی وارد می شود.

این در حالی است که ایران قبلاً اعلام کرده بود که قصد وارد کردن این واکسن را ندارد.

در همین رابطه همتی گفت: طبق هماهنگی های انجام شده با گروهی از اهداكنندگان در آمریكا ، در پایان ژانویه آینده ۱۵۰ هزار واكسن از  فايزر وارد می شود.

در همین حال ، همتی ، دیروز ، یکشنبه ، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که تعداد واکسن های اهدایی “بین ۱۵۰ هزار تا ۲۰۰ هزار دوز است”.

در همان زمان ، وی اظهار داشت که تحویل آنها به دلیل نیاز به ذخیره سازی در دمای پایین دشوار است.

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین اظهار داشت که تا بهمن ماه آینده ، یک میلیون دوز دیگر واکسن در اختیار این جمعیت قرار می گیرد.

حوماتی جزئیات مربوط به تولید کننده واکسن را بیان نکرد ، اما او قبلاً در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که هلال احمر مسئول خرید این واکسن است ، زیرا “کانال های ویژه” دارد و قصد داشت آن را از چین وارد کند.

رئیس هلال احمر ایران در مورد موضوع واردات واکسن فایزر در حالی مطرح می شود که پیش از این مقامات دیگر اعلام کرده بودند ایران به دلیل کمبود امکانات ذخیره سازی و توزیع ، واکسن کرونا را که توسط  فايزر ساخته شده وارد نخواهد کرد.

در همین حال ، مقامات ارشد وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی گفتند که آنها برای واردات واکسن مشکلی ندارند و ۵ هواپیما برای وارد کردن واکسن مجهز شده اند.

پیش از این برخی مقامات ایرانی از جمله وزیر امور خارجه از تحریم ها به عنوان دلیل اخلال در واردات واکسن انتقاد کرده بودند اما پس از آن رئیس کل بانک مرکزی از حل این مشکل خبر داد.