نویسنده زندانی ایرانی

انجمن قلم آمریکا جایزه “پن/آزادی نگارش باربی” نویسندگی خود را به بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، سه نویسنده زندانی ایرانی که به دلیل عقاید سیاسی خود در مخالفت با رژیم زندانی شده بودند، اهدا کرد.

انجمن قلم آمریکا گفت که این سه نویسنده به دلیل “نوشته‌ هایشان، دفاع از آزادی بیان و مخالفت مسالمت‌آمیز خود علیه سانسور دولتی جمهوری اسلامی” به زندان افتاده اند.

این مراسم شامگاه دیروز، سه‌شنبه ۱۳ مهرماه، در محوطه موزه تاریخ طبیعی آمریکا در حاشیه سنترال پارک نیویورک، مرکز فرهنگی و اقتصادی آمریکا برگزار شد.

شایان ذکر است که ۵۰۰ نفر در این مراسم، که اولین مهمانی انجمن قلم آمریکا ۱۸ ماه پس از شیوع کرونا است، شرکت کردند.

همچنین در این مراسم تعدادی از نویسندگان، بازیگران و موسیقیدانان معروف آمریکایی از جمله جودی فاستر، آکوافینا، لین-منوئل و وول سویینکا حضور داشتند.

قسمت اصلی مراسم انجمن قلم به تجلیل از این سه نویسنده زندانی ایرانی اختصاص داشت؛ در حالی که خانم سوزان نوسل، رییس انجمن قلم آمریکا شجاعت این نویسندگان ایرانی را ستود و گفت: «شجاعت نویسندگان که ما را به تجدید عهد جمعی با دفاع از جوامع آزاد ملزم می‌کنند».

به نوبه خود، بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن پیامی به انجمن قلم آمریکا ارسال کردند و اين نامه توسط نویسنده آمریکایی لین ناتیج خوانده شد. آنها تاکید کردند: «این جایزه به همه کسانی که در ایران و جاهای دیگر تحت تعقیب و شکنجه قرار گرفته‌اند، تعلق دارد».