مراسم نوروزی

سازمان‌های حقوق بشری از دستگیری و احضار ده‌ها شهروند در استان‌های کردنشین ایران برای شرکت در مراسم نوروزی که مطابق با سنت کردی برگزار می‌شد، خبر دادند.

سازمان حقوق بشر «هنگاو» از دستگیری یک نفر کُرد در مریوان، دو نفر در پیرانشهر و ۱۹ شهروند کُرد در سنندج توسط نیروهای امنیتی  خبر داده و گفته است که تعداد بازداشت شدگان کرد در سه روز گذشته به حداقل ۲۲ نفر رسیده است. 

به نوبه خود، پایگاه خبری هرانا نیز گزارش داد که طی چند روز گذشته ۱۵ نفر از مردم کُرد به دلیل برگزاری مراسم نوروزی بر اساس سنتهای کردی بازداشت شدند.

♦   مجوز رسمی و برافراشتن پرچم جمهوری اسلامی!

 این در حالی است که شبکه حقوق بشر کردستان از احضار ده ها نفر شهرهای کردنشین توسط مقامات قضایی جمهوری اسلامی خبر داد. 

شایان ذکر است، شامگاه یکشنبه ۲۹ اسفندماه، نیروهای یگان ویژه با حمله به جشن‌های نوروزی مردم اشنویه در استان آذربایجان غربی حمله کرده بود و مامورین به سمت جوانان گاز اشک آور شلیک کردند.

و در جریان درگیری با شهروندان اشنویه، نیروهای یگان ویژه تعدادی از حاضران و برگزارکنندگان را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار دادند و سعی کردند از برگزاری جشن نوروز جلوگیری کنند.

پیش از نوروز، برخی سازمان‌های حقوق بشری در ایران فاش کرده بودند که نهادهای امنیتی هشدار داده‌ اند برگزاری هرگونه مراسم مردمی نوروز منوط به اخذ مجوز رسمی از فرمانداری‌ها و برافراشتن پرچم جمهوری اسلامی در این مراسم است.