نخست‌ وزیر عراق

ظهر امروز، یکشنبه ۲۱ شهریور، مصطفی الکاظمی، نخست‌ وزیر عراق همراه هیاتی سیاسی و اقتصادی بزرگ دولتی، در سفری رسمی به تهران رسید.

الکاظمی در بیانیۀ منتشر شده گفت که مساله تبادل انرژی میان دو کشور، ادامه گفت وگو ها میان ایران و عربستان در بغداد، موضوع امنیت و اهمیت همکاریهای مشترک بین دو کشور جهت مبارزه با گروه های تروریستی از جمله مهمترین اهداف این سفر است.

نخست‌ وزیر عراق
ابراهیم رئیسی با مصطفی الکاظمی

وی همچنین در بیانیه خود اشاره کرد که سفر وی با همراهی یک هیات سیاسی و اقتصادی عراق در یک سفر رسمی به دعوت رئیس جمهور جمهوری اسلامی، ابراهیم رئیسی انجام شده است. 

در بیانیه نخست‌ وزیر عراق آمده است که هدف از این سفر تقویت روابط دوجانبه، افزایش هماهنگی و همکاری در زمینه های مختلف و تمرکز بر عمق روابط بین دو کشور دوست است.

نخست‌ وزیر عراق
مصطفی الکاظمی با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی

وی توضیح داد که عراق با تقویت مشارکت استراتژیک مطابق با اصول حمایت از ثبات، همکاری و دوستی، به هدف ایجاد پایه های صلح و رفاه در خاورمیانه، موفق به ایفای نقش محوری در منطقه شده است.

انتظار می رود در این سفر، کاظمی با تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی دیدار کند تا پرونده های مورد علاقه مشترک را مورد بحث قرار داده و تلاش ها را برای گسترش توسعه پایدار تقویت کند.

یک منبع آگاه گفت که این سفر شامل بحث درباره هماهنگی های دوجانبه در رابطه با موضع گیری ها در موضوعات منطقه ای و بین المللی و تقویت امنیت و ثبات منطقه پس از قدرت گرفتن طالبان خواهد بود.