مراسم

مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز ایرانی و عضو کانون نویسندگان که دیروز بر اثر ابتلا به ویروس کرونا و سرکوب و شکنجه در زندان اوین درگذشت، شاهد شعارهایی علیه دولت و مقامات جمهوری اسلامی بود.

کانون نویسندگان ایران اعلام کرده بود که مراسم تشییع پیکر بکتاش آبتین قرار است روز دوشنبه ۲۰ دی ماه برگزار شود، اما اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی خانواده این شاعر را تحت فشار قرار داده اند تا مراسم تشییع امروز ساعت سه بعد از ظهر برگزار شود.

فیلم ها و عکس های مراسم تشییع جنازه در شبکه های اجتماعی پخش شد و حاضران در این مراسم شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و ظلم و ستم حکومت و مخالفان، فعالان سیاسی و مدنی سر دادند.

شرکت کنندگان در مراسم خاکسپاری شعارهایی از جمله “درود بر آبتین .. مرگ بر ظالمین”، “این شاعر آزاده، کابوس این بیداده“، “مرگ بر حکومت آدمکش” و “این شاعر زنده است، راه او پاینده است” سر دادند.

شایان ذکر است که دیروز کانون نویسندگان ایران با صدور بیانیه‌ای فاش کرد که دولت جمهوری اسلامی علیرغم اطلاع از وخامت حال آقای آبتین بر اثر کرونا، عمداً به دلیل بی‌توجهی به وضعیت سلامتی این نویسنده زندانی را کشته است.

از سوی دیگر عزاداران و سوگواران بکتاش آبتین در مقابل بیمارستان ساسان تهران تجمع کردند و به یاد او شمع روشن کردند.

اما گزارش ها حاکی است که نیروی انتظامی حضور گسترده ای داشت و تجمع روشن کردن شمع به یاد بکتاش آبتین را متلاشی کرد و عزاداران و سوگواران را تهدید به دستگیری کرد.