مسعود مولوی

رسانه های ترکیه اعلام کردند که دادگاه ترکیه برای متهمان پرونده ترور مسعود مولوی وردنجانی در ۲۳ آبان ۱۳۹۸ در استانبول توسط ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی تشکیل جلسه داد.

 مولوی وردنجانی قبلاً در در وزارت دفاع ایران در حوزه امنیت سایبری و اطلاعات سپاه پاسداران کار می کرد، اما پس از مدتی به مخالف و منتقد رژیم و رهبر جمهوری اسلامی شد.

وردنجانی در مردادماه، سه ماه پیش از ترورش، پیامی در شبکه های اجتماعی منتشر کرد و از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انتقاد کرد.

پدر ومادر مسعود مولوی

مسعود در نامه خود نوشت: «من ریشه فرماندهان مافیایی و فاسد “سپاه” را می‌کنم.. دعا کنید که آ‌نها قبل از آن من را نکشند».

تصاویر ویدئویی پخش شده توسط تلویزیون ترکیه پس از ترور مسعود مولوی، مسعود را در حال قدم زدن با فردی در منطقه شیشلی استانبول، ساعت۹:۵۰ دقیقه پنج‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ نشان می دهد.

ناگهان فردی مسلح ظاهر شد و چندین گلوله به سمت مسعود شلیک کرد که در حالی که همراهش مخفی شده بود، مسعود روی زمین افتاد.

پلیس ترکیه به فرد همراه مسعود مظنون شد که بلافاصله پس از حادثه از مرز به ایران گریخت، و در بررسی ها مشخص شد که وی “علی اسفنجانی” نام دارد و صبح روز ترور در سفارت جمهوری اسلامی بوده و با قاتل ملاقات کرده تا جزئیات ترور را برای او توضیح دهد.

دادگاه چاغلایان استانبول بعداً دستور بازداشت هفت نفر از ۱۱ مظنون در ارتباط با قتل مولوی وردنجانی را صادر کرد. و طبق تحقیقات مشخص شد که دو دیپلمات ایرانی در این قتل دست داشته‌اند و کنسولگری ایران در ترکیه محل عملیات بوده است.

دادگاه دیروز ترکیه با آزادی مشروط “سیاوش اباذری شلمزاری” متهم به کمک به فرار علی اسفنجانی به تهران موافقت کرد.