دو روحانی
عبدالرحمان خوجه و گل‌محمد آخوند پژمان

منابع پلیس جمهوری اسلامی جزئیات کشته شدن دو روحانی اهل سنت در شهرستان گنبدکاووس در استان گلستان توسط مهاجمان ناشناس را فاش کردند.

محمود علیفر، فرمانده انتظامی این شهرستان، دیشب شنبه یکشنبه ۱۳ فروردین، با تایید خبر کشته شدن دو روحانی با سلاح گرم در محله چای بوئین‌شهر از توابع شهرستان گنبدکاووس را تایید کرد.

فرمانده انتظامی شهرستان گنبدکاووس اعلام کرد: «تحقیقات برای شناسایی و دستگیری قاتل یا قاتلان همچنان ادامه دارد».

از سوی دیگر، سایت ترکمن‌نیوز کشته شدگان را «گل‌محمد آخوند پژمان» و «عبدالرحمان خوجه» دو تن از ائمه جمعه محله چای بویین ذکر کرد و اینکه هر دو نفر از ائمه ‌جمعه و معتمدین محله چای بوئین بودند.

بر اساس گزارش سایت ترکمن‌نیوز، گل‌محمد آخوند پژمان به‌تازگی به امامت جمعه مسجد جامع محله چایی بوئین گنبد کاووس انتخاب شده بود.

یک منبع آگاه اعلام کرد که نماز تراویح برای مسلمانان اهل سنت پسندیده است و در شب های ماه رمضان به جماعت خوانده می شود در حالی که فقه شیعه آن را رد کرده و آن را بدعت در دین می داند.

این منبع اشاره کرد که بر این اساس احتمالا قاتلان شیعه بوده اند، زیرا دو روحانی کشته شده سنی بوده اند.

شایان ذکر است که گنبدکاووس دومین شهر بزرگ استان گلستان است و ترکمن ها و مسلمانان سنی بخش زیادی از جمعیت را تشکیل می دهند. مقامات سازمان ملل متحد و سازمان های حقوق بشری از تبعیض سیستماتیک جمهوری اسلامی علیه اقلیت های قومی و ایدئولوژیک انتقاد کرده اند.