فیلترینگ اینستاگرام

نامه‌ ای با عنوان “خیلی محرمانه‌” که به دست پژوهشگر اینترنت، نریمان غریب رسیده، نشان داد که قوه قضایی به ریاست ابراهیم رییسی در تلاش است برای فیلترینگ اینستاگرام و محدودیت های برخی برنامه های دیگر را تشدید کند.

این نامه‌ اظهار داشت که که رییسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، از هر لحاظ تلاش می کند محدودیت های گوگل‌ پلی و وی‌پی‌ان‌‌ها را به دلیل ترس از کارزارهای اعتراضی و تحریم انتخابات در شبکه های اجتماعی در اسرع وقت اجرا کنند.

این نامه به ۲۵ اردیبهشت برمی گردد، و در آن تأکید شده است که فیلترینگ اینستاگرام و تشدید محدودیت‌ها در گوگل‌ پلی و وی‌پی‌ان‌‌ها باید ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ انجام شود.

◊   تهدید به تعقیب قضایی و انفصال از خدمات دولتی 

 

این نامه که به امضای معاون قضایی رییس کل دادگستری تهران، جواد جاوید نیا رسیده است، شامل است درخواستی از شرکت ارتباطات زیرساخت، مدیران همراه اول، ایرانسل و رایتل و شرکت های ارائه خدمات دسترسی برای اجرای دستورات فیلتر کردن فضای مجازی، از جمله اینستاگرام و گوگل پلی و وی‌پی‌ان‌‌ها در اسرع وقت.

 

شایان ذکر است که در این نامه همچنین آمده است که فرماندهان سپاه پاسداران از جمله حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، حسین نجات فرمانده قرارگاه ثارالله، محمدرضا نقدی معاون هماهنگ‌کننده سپاه، حسین طائب، رییس سازمان اطلاعات سپاه، و مجید بذرافکن معاون فرهنگی سپاه، اجرای این دستورات را پیگیری می کنند.

در این نامه، ابراهیم رییسی، رییس قوه قضائیه تهدید به انحلال شرکت هایی که از رعایت اخطار خودداری می کنند، شد و مدیران آنها تهدید به پیگرد قانونی کردند و به آنها همچنین انفصال از خدمات دولتی هشدار داده شد.