ظریف: رهبران خسارت می‌زنند ولی ما را خائن و سازشکار می‌خوانند
ظریف: رهبران خسارت می‌زنند ولی ما را خائن و سازشکار می‌خوانند

 ظریف، وزیر امور خارجه پیشین ایران در پست اینستاگرامی خود، متنی را منتشر کرده است. در این متن، او درباره سرشت سیاست در ایران و ارتباط آن با سیاست خارجی توضیحاتی ارائه داده است. این توضیحات به نوعی پاسخ او به صحبت‌های دو هفته قبل آیت‌الله خامنه‌ای درباره دوره حضور او در وزارت امور خارجه، که به طور تحقیرآمیزی توصیف شده بود، است.

ظریف: رهبران خسارت می‌زنند ولی ما را خائن و سازشکار می‌خوانند

در این یادداشت، جواد ظریف نقل قولی از روح‌الله رمضانی، نویسنده کتاب “تاریخ سیاست خارجی ایران”، آورده است که درباره “خیالبافی” و “لاف‌زنی” حاکمان ایران و بی‌توجهی آن‌ها به امکانات و مقدورات برای تصمیم‌گیری صحبت می‌کند. این نقل قول به مرحوم پروفسور روح‌الله رمضانی، یک تخصصی برجسته در زمینه سیاست خارجی ایران در آمریکا، نسبت داده شده است. وی سیاست خارجی پانصد سال گذشته ایران را در این آسیب‌شناسی به این صورت توصیف می‌کند: “ایران در پی به دست آوردن دوباره قلمرویی است که قبلاً در تصرف خود داشته و اغلب نمی‌توانست فاصله‌ی بین این اهداف و امکانات موجود برای تحقق آن‌ها را درک کند”.

https://www.instagram.com/p/CtBHW2vt3GP/?utm_source=ig_web_copy_link

در ادامه، جواد ظریف بدون اشاره مستقیم به علی خامنه‌ای می‌نویسد: “منابع ملی نابود شده و توسعه نیز حاصل نشده است، زیرا بیشتر برنامه‌ها به جای ترسیم مسیری برای جبران عقب‌ماندگی‌ها به اندازه امکانات و فرصت‌ها، صرفاً در حد صحبت‌های آرزومندانه رهبران کشور بوده‌اند.”

ولی رهبرانی که کشور را به نابودی کشیده‌اند خود را قهرمان می‌دانند

جواد ظریف در ادامه می‌نویسد که همواره کسانی که به دنبال تصحیح اشتباهات رهبران و کاستن از خسارت‌های ناشی از تصمیمات آن‌ها بوده‌اند، به عنوان سازشکار و خائن محکوم شده‌اند. در حالی که رهبرانی که کشور را به نابودی کشانده‌اند، خود را قهرمان می‌پندارند.

وی می‌نویسد: “به طور آگاه یا ناخودآگاه، ما به عنوان مردم، انتخاب کرده‌ایم آنان را که به دنبال آرزوهایمان بوده‌اند، حمایت کنیم، اگرچه برای خود و کشور خسارات فراوانی به همراه داشته باشد. و در عین حال، آنان را که سعی کرده‌اند در حد امکانات، از گستره خسارات ناشی از تصمیمات آرزومندانه جلوگیری کنند، به عنوان سازشکار و حتی خائن متهم کنیم.”