سفیر جدید بریتانیا

ابراهیم رئیسی، طی مراسم دریافت استوارنامه سایمون شرکلیف سفیر جدید بریتانیا برخی از کشورهای غربی را به طور غیر مستقیم تهدید کرد.

رئیسی تاکید کرد: «هروقت احساس کند کشورهای دیگر زورگویی می‌ کنند، زیر بار زور نمی‌ رود و عکس‌العمل نشان می‌ دهد».

رییس جمهوری اسلامی از سفیر بریتانیا خواست تا مفهوم واقعی واژه استقلال در ایران را برای مقامات بریتانیایی توضیح دهد و همچنین از وی خواست حقایقی را که در ایران مشاهده می کند به درستی و واقع بینانه به کشورش منتقل کند.

وی توضیح کرد که جمهوری اسلامی هیچ حرف نادرست و برخلاف حق را نمی پذیرد و اروپا و سایر کشورهای غرب بر اساس تجربیات خود باید به ایران به عنوان یک کشور مستقل نگاه کنند

رئیسی همچنین در مورد اتباع بریتانیا که به اتهامات سیاسی در ایران زندانی هستند، صحبت کرد و گفت حقوق بشر در زمان کنونی تبدیل به یک سرباره سیاسی شده است و ما نباید به آن کشیده شویم.

همزمان با اظهارات رئیس جمهوری اسلامی، لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه ای ادامه بازداشت نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی را محکوم کرد.

وزیر امور خارجه توضیح داد که نازنین تاکنون ۲۰۰۰ روز را در زندان ایران گذرانده است. و وی جدایی این زندانی از خانواده اش را “بی‌ رحمانه” توصیف کرد و در دیدار خود با همتای ایرانی خود بر این موضوع تأکید کرد.

خانم لیز تراس همچنین اضافه کرد که به فشار بر ایران برای بازگرداندن نازنین زاغری ادامه می‌ دهد.