زندان‌های ایران

فعالان حقوق بشر اعلام کرده اند که مقامات ایرانی به زندانیان در زندان‌های ایران “قرص روان‌گردان” می دهند تا خودکشی کنند.

گزارش های منتشر شده در سایت های شبکه های اجتماعی تأیید می کند که دولت جمهوری اسلامی به زندانیان، به ویژه سیاستمداران و مدنی، قرص داروهای روانشناختی می دهد و باعث ناراحتی روانی آنها در بازداشت ها و زندان ها می شود.

بنابراین، برخی از فعالان از طریق اپلیکیشن کلاب هاوس به عنوان: (به یاد آر؛ درمان و داروهای روان‌گرادان) اتاقی برگزار شد که در آن زندانیان سیاسی سابق، فعالان جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر داستانهای تلخ خود را در زندان‌های ایران بیان می کردند.

◊    موارد زیادی خودکشی در زندان‌های ایران

آرش صادقی، زندانی سیاسی که در پایان حکمش از زندان آزاد شد، در اتاق کلاب هاوس گفت: «بعد از بازداشت شما را به سلول منتقل می‌‌کنند، پزشک شما را می‌ بیند و تعدادی قرص آرامبخش که نامش مشخص نیست به بازداشتی داده می‌ شود».

وی افزود: «موارد زیادی خودکشی در دوران بازداشتم در دو الف دیدم. و یکی از افرادی که خودکشی کرده بود به من گفت که قرص‌هایی که به او می‌ دادند را به یکباره قطع کرده بودند».

صادقی ادامه داد: «بنابراین فرد از سردرد، فشار زیاد، تهوع، اضطراب، سردرد، تهوع و تپش قلب زیاد دست به خودکشی زده بود».

به نوبه خود، طناز کلاهچیان همسر امیرسالار داوودی وکیل زندانی، گفت: «داوودی گفت به ما داروها می‌ دهند تا فرد حالت تعادل فکری نداشته باشد».

خانم طناز اظهار داشت: «در یکی از سه ملاقاتی با داوودی که پیش از انتقالش به بند عمومی داشتیم صورت متورم، رگ‌ های دست متورم و قرمز بود و وضعیتش من را ترسانده بود».