قیمت روغن موتور

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر تهران، داوود سعادتی‌نژاد، اظهار داشت که قیمت روغن موتور امسال بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است.

در همان زمان، داوود سعادتی‌نژاد اعلام کرد که قیمت یدکی خودرو در همه شهرهای ایران با وجود افزایش قیمت آنها در سال گذشته افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان روغن پایتخت گفت: «با بررسی‌ هایی که سازمان حمایت انجام داد با ۴۱ درصد افزایش قیمت روغن ماشین موافقت شده است».

شایان ذکر است که کمبود روغن خودرو در بازار به دلیل عدم توزیع مناسب توسط تولیدکنندگان است؛ در حالی که کارخانه ها خواستار افزایش قیمت شدند، اما این درخواست رد شد و بنابراین سطح عرضه را کاهش دادند.

سعادتی‌نژاد توضیح داد: «درخواست تولیدکنندگان برای افزایش قیمت در حدود ۷۲ تا ۸۲ درصد بود. به همین دلیل، آنها افزایش ۵۱ درصدی قیمت را که قبلاً اعلام شده بود، نپذیرفتند».

وی ادامه داد که در سال های اخیر شرکت های نفتی خارجی مانند کاسترول به دلیل تحریم ها ایران را ترک کرده اند و در نتیجه بازار شکل رقابتی خود را از دست داده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک همچنین گفت که بسیاری از روغن های خارجی در بازار ایران روغن تقلبی هستند و تولیدکنندگان داخلی مانند بهران و ایرانول کمتر از میزان مورد نیاز نفت وارد می کنند.