رئیس مجلس ایران: ما به شرط لغو تحریم ها به تعهدات هسته ای خود عمل خواهیم کرد

رئیس مجلس ایران ، محمد باقر قالیباف ، امروز گفت که “امضای بایدن برای ما تضمینی نیست” و ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل خواهد کرد ، مشروط بر اینکه تحریم ها به طور اساسی برداشته شود.

وی توضیح داد که از نظر ایران “زمانی تحریم ها برداشته می شود که بتوانیم نفت خود را بفروشیم و عواید فروش آن را از طریق سازوکار رسمی بانکی برای تأمین نیازهای مردم ایران استفاده کنیم و بازرگانان خود را قادر به انجام تجارت خود در جهان کنیم.”
در این صورت ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل خواهد کرد. ”

وی افزود: “ما قاطعانه اعلام می كنیم كه ایران تعهدات خود را هنگامی كه آمریكا نیز به تعهدات خود عمل كند و همه تحریم ها و دستورهای اجرایی رئیس جمهور آمریكا را برداشته ، انجام خواهد داد.”

رئیس مجلس ایران گفت: توافق هسته ای برای ما یک توافق مقدس نیست ، اما جمهوری اسلامی آن را به شرط لغو تحریم ها پذیرفته است ، بنابراین بازگشت ایالات متحده به توافق نامه برای ما مهم نیست ، بلکه آنچه مهم است فقط لغو تحریم ها به صورت عینی است.
قالیباف همچنین بیانات رهبر ایران ، خامنه ای ، را “نظر قاطع” توصیف کرد.

خامنه ای گفته بود: در صورت لغو تحریم ها ، بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای را می پذیرد.

وی افزود: “ما برای بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای عجله ای نداریم. تقاضای منطقی ما لغو تحریم ها است. در صورت لغو تحریم ها منطقی است که ایالات متحده به توافق هسته ای برگردد.”

قابل ذکر است که رئیس مجلس ایران و پارلمان ایران همزمان با تأیید پیروزی رئیس جمهور منتخب آمریکا تصمیمی را اتخاذ کرد که در آن دولت به چالش کشیده و طرحی را برای افزایش غنی سازی اورانیوم به 20 درصد تصویب کرد ، برنامه ای که تازه در میان مخالفت قدرتهای جهانی آغاز شده بود.

از طرف خود ، جو بایدن و نامزدهای وی به دولت بعدی ایالات متحده گفتند كه ایالات متحده به توافق هسته ای باز خواهد گشت ، اما به منظور مذاكره با ایران برای محدود كردن برنامه موشكی و سیاست های منطقه ای خود.

در حالی که ایران می گوید این برنامه موشکی “خط قرمز” است و در این باره با ایالات متحده یا سایر کشورها مذاکره نخواهد کرد.

پارلمان ایران در حال بررسی لایحه ای است که در صورت تصویب نهایی ، مانع مذاکره دولت ایران با ایالات متحده در مورد موضوعات غیر هسته ای شود.