خانه تاریخی

روزنامه شرق گزارشی را به نقل از منابعی در دولت ایران منتشر کرد و از طرح دولت رئیسی برای تخریب ۲۰۰ خانه تاریخی در شیراز برای توسعه حرم شاه‌چراغ فاش کرد.

روزنامه شرق در گزارشی اظهار داشته با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی طرح تخریب ۲۰۰ خانه تاریخی شیراز برای توسعه شاهچراغ دوباره در دستور کار دولت قرار گرفته است.

آن منابع آگاهی دولتی اشاره کردند که مسئول بلندپایه شهر شیراز با ارسال پیامی به ابراهیم رئیسی خواستار تسریع روند تخریب‌ها شده‌ اند.

این منابع فاش کردند که امضا کنندگان این نامه هستند: نماینده خامنه ای و امام جمعه شیراز، استاندار فارس، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار شیراز، نمایندگان شیراز و زرقان در مجلس، تولیت آستان مقدس حضرت احمد بن موسی شاهچراغ  و تولیت آستان مقدس سید علاالدین حسین.

شایان ذکر است که روند تخریب‌ها خانه های تاریخی شیراز از دهه شصت با ساخت خیابان غربی بارگاه آغاز شد. و در نیمه دوم دهه هفتاد قرن گذشته با طرح «بین‌الحرمین» که بزرگ‌ترین ویرانی در تاریخ تخریب‌های بافت تاریخی ایران در چهار دهه گذشته است، حدود هفت‌ هکتار دیگر از بافت تاریخی جنوب حرم تخریب شد.

با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد در سال ۱۳۸۹، دولت جمهوری اسلامی طرح توسعه حرم شاهچراغ را تصویب کرد، اما این طرح به دلیل مغایرت با طرح جامع شیراز لغو شد.