جمهوری‌خواه کنگره

۱۱۰ عضو جمهوری‌خواه کنگره ایالات متحده در نامه‌ای به وزیر خارجه این کشور، خواستار خروج سریع از گفتگوهای احیای برجام و اجرای تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی شدند.

مایکل مک‌کال نفر دوم کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به همراه ۱۰۹ نماینده جمهوری‌خواه، روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه، با انتشار نامه‌ای خطاب به آنتونی بلینکن گفتند: ما از شما می‌خواهیم سریعا از مذاکرات بی‌ثمر وین برای بازگشت به توافق هسته‌ای برجام خارج شوید و به جای آن، تحریم‌های فعلی علیه جمهوری اسلامی را به ویژه در حوزه معاملات نفتی بین ایران و چین، با قدرت اجرا کنید.

این نمایندگان عنوان کردند: هرگونه تاخیر در این مورد، فقط فعالیت‌های بدخواهانه جمهوری اسلامی از جمله فعالیت تخاصمی هسته‌‌ای آن‌ را تقویت می‌کند.

آنها با بیان اینکه نخستین اقدام دولت باید اجرای مجازات‌ها علیه نقض تحریم‌های ایالات متحده از سوی چین باشد که در حوزه نفتی با جمهوری اسلامی انجام شده است، تصریح کردند: حجم عمده مراودات محموله‌های جمهوری اسلامی در حال حاضر به ارزش دست‌کم ۱.۳ میلیارد دلار در ماه و در حالی انجام می‌شود که تحریم‌های ایالات متحده هنوز به قوت خود باقی است.

سیاستمداران آمریکایی اظهار داشتند: خیلی از زمانی که دولت باید این مذاکرات مضحک را پایان داده و تحریم‌های فعلی را به اجرا بگذارد تا منبع اصلی درآمد جمهوری اسلامی را قطع کند، گذشته است.

۱۱۰ عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا تاکید کردند: تنها راه توقف دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای، قطع مذاکرات وین و افزایش تحریم‌ها و اعمال قوی‌تر آن‌ها است.