جزييات اسناد افشا شده پنتاگون درباره ایران
جزييات اسناد افشا شده پنتاگون درباره ایران

جزييات اسناد افشا شده پنتاگون درباره ایران؛ واشینگتن‌‌پست در یک گزارش به بررسی چندین سند افشا شده از پنتاگون در ارتباط با فعالیت های جاسوسی آمریکا در کشورهای مختلف پرداخته است.

جزييات اسناد افشا شده پنتاگون درباره ایران

طبق گزارش، اسناد افشا شده نشان می‌دهد که ایالات متحده به صورت روزانه حداقل برخی از فعالیت‌های تسلیحاتی پنهان ایران و بحث‌های درونی مقامات ايران را پایش می‌کند.

یکی از اسناد افشا شده درباره گفت‌وگوهای خصوصی مقامات ايران درباره چگونگی پوشش خبری سفر اخیر مدیرکل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی به ایران است. این مقامات درباره این موضوع بحث کرده‌اند که آیا این سفر در رسانه‌های داخلی باید پوشش داده شود و در صورت پوشش خبری داخلی، چگونه می‌توان از آن به نفع تهران استفاده کرد.

با استناد به عکس‌های ماهواره‌ای و مکالمات شنود شده، یک سند دیگر از آماده‌سازی ایران برای یک پرتاب فضایی خبر می‌دهد. طبق تحلیلگران، احتمال می‌رود این اسناد به پرتاب ماهواره خیام در تابستان سال گذشته اشاره داشته باشد.

همچنین، این اسناد به جاسوسی آمریکا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان یک راه دیگر برای دستیابی به اطلاعات درباره برنامه هسته‌ای ایران اشاره دارد.

پنتاگون: اسناد فاش شده کاملا محرمانه هستند و ممکن است باعث مرگ افراد شوند

پس از عواقب افشای ده‌ها سند محرمانه، پنتاگون تایید کرد که افشای اسناد حساس آمریکایی یک تهدید امنیتی “جدی” را به وجود آورده است و به اشاره به اینکه اقداماتی برای شناسایی افرادی که به آن‌ها دسترسی داشته‌اند، انجام شده است.

در بیانیه ذکر شده است که وزیر دفاع لوید آستین روز ۶ آوریل از افشای این سند مطلع شده است.

علاوه بر این، پنتاگون همچنین روشن کرد که جزئیات موجود در اسناد افشا شده ممکن است باعث آسیب به جان افراد شود و افزود که مقامات برجسته با کشورهای مختلف در ارتباط هستند تا بر اهمیت ایمنی کار اطلاعاتی تاکید کنند.