جایزه نوبل
عبدالرزاق گورنه

شب دیروز، پنجشنبه ۱۵ مهرماه، آکادمی نوبل اعلام کرد که نویسنده تانزانیایی عبدالرزاق گورنه برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۱ شده است.

عبدالرازق در سال ۱۹۴۸ در زنگبار، شرق آفریقا متولد و بزرگ شد و در اواخر سال ۱۹۶۰ به انگلستان مهاجرت کرد. و او آثار ادبی خود را به زبان انگلیسی، نه به زبان سواحیلی زبان مادری خود، نوشت.

آکادمی نوبل در بیانیه خود از آقای گورنه به دلیل نفوذ کلامش در اثرات استعمار و سرنوشت آوارگان در شکاف میان فرهنگ‌ ها و قاره‌ ها تقدیر کرد.

گورنه ده رمان و چندین داستان کوتاه از جمله “بهشت” نوشته و منتشر کرده است. داستان “بهشت” که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد، قرینه‌ دربرابر رمان “دل تاریکی” ژوزف کنراد  تلقی می‌ شده است.

کمیته نوبل ادبیات اظهار داشت که آثار ادبی عبدالرزاق گورنه چشمان ما را به تنوع فرهنگی در شرق آفریقا باز می‌ کند، تنوعی که در نقاط دیگر جهان ناشناخته مانده‌‌ اند.

لیست نامزدهای جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۱ شامل رمان‌نویس ژاپنی “هاروکی موراکامی”، نویسنده کنیایی “انگوگی واتیونگو”، نویسنده کانادایی “مارگارت اتوود”، و نویسنده فرانسوی “آنی اِرنو” بود.

شایان ذکر است که سال گذشته، آکادمی نوبل در استکهلم، پایتخت سوئد، شاعر آمریکایی “لوییز گلیک را به عنوان برنده نوبل ادبیات ۲۰۲۰ انتخاب کرد.