سفرای بریتانیا و روسیه
تنش های تازه در روابط جمهوری‌ اسلامی و اروپا؛ اعتراض ظریف و قالیباف به سفرای بریتانیا و روسیه

اقدام سفارت روسیه در انتشار عکس سفیر روسیه و سفیربریتانیا در محل سفارت روسیه در تهران و در همان مکان تاریخی برگزاری “کنفرانس تهران” در سال 1943 جنجالی شد.

تنش های تازه در روابط جمهوری‌ اسلامی و اروپا

تنش های تازه در روابط جمهوری‌ اسلامی و اروپا؛ در زمان اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در آذر ماه سال1322 ، “کنفرانس تهران” با حضور ژوزف استالین رهبر شوروی به همراه وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا و فرانکلین روزولت، رئیس جمهوری ایالات متحده برگزار شد. این ملاقات منجر به توافق برای افتتاح جبهه در اروپای غربی شد و تأثیر بسزایی در سرنوشت جنگ جهانی دوم داشت.

https://twitter.com/RusEmbIran/status/1425387040447901698?s=20

از سوی دیگر ، این کنفرانس و عکس تاریخی سه رهبر متفقین که بر روی پله های سفارت روسیه در تهران گرفته شده است ، به طور کلی برای ایرانیان ناخوشایند است و یادآور حضور نیروهای شوروی و انگلیس و نقض حاکمیت ملی ایران است. علیرغم اینکه ایران در جنگ بی طرفی اعلام کرد.

انتشار عکس لوان جاگاریان ، سفیر روسیه و سیمون شرکلیف ، سفیر بریتانیا در تهران در همان مکان تاریخی ، اعتراض مقامات جمهوری اسلامی را برانگیخت.

اعتراض ظریف و قالیباف به سفرای بریتانیا و روسیه

محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه در دولت حسن روحانی ، این عکس را در توییتر “نابجا” توصیف کرد و نوشت: “اوت 2021 نه اوت 1941 است و نه دسامبر 1943.” مردم ایران – از جمله در جریان مذاکرات برجام – نشان دادند که سرنوشت خود در اختیار سفارتخانه های خارجی یا قدرتهای خارجی نیست.

محمدباقر قالیباف ، رئیس مجلس شورای اسلامی ، که اخیراً به روسیه سفر کرده بود ، اقدامات این دو سفیر را “دور ازادب دیپلماتیک و نامناسب” خواند و تهدید کرد که “اگر هر دو آنها” به طور رسمی “از این اقدامات عذرخواهی نکنند ، «واکنش قاطع دیپلماتیک ضروری خواهد بود.”

پاسخ سفارت روسیه

در پی واکنش بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی به انتشار عکس های سفیران روسیه و بریتانیا به مناسبت بزرگداشت کنفرانس 1322 تهران ، سفارت روسیه در نامه ای مشابه عذرخواهی اعلام کرد که هدف این کار «جریحه‌دار کردن احساسات ملت ایران ” نبوده است

سفارت تاکید کرد که این عکس “محتوای ضد ایرانی ندارد” و توضیح داد که این عکس فقط “برای ادای احترام به تلاش های مشترک دولت های متحد علیه نازیسم در طول جنگ جهانی دوم است.”