چین و روسیه

در ادامه تناقضات در اظهارات مقامات جمهوری اسلامی درباره توافق ایران با چین و روسیه، رئیس مجلس شورای اسلامی فاش کرد که هیچ توافقی با چین و روسیه امضا نشده است!

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، پس از انتقاد برخی نمایندگان مجلس و اظهارات آنان مبنی بر بی‌اطلاعی از جزئیات توافق با روسیه و چین، گفت که ایران با این دو کشور قراردادی نبسته است.

قالیباف امروز، چهارشنبه ۶ بهمن، در جلسه مجلس در پاسخ به تذکر شفاهی یکی از نمایندگان تاکید کرد: «از نظر حقوقی قراردادی بسته نشده است، وگرنه مجلس در جریان آن قرار می‌گرفت».

محمدرضا صباغیان، نماینده مهریز و بافق، با انتقاد از بی‌اطلاعی مجلس از جزئیات قراردادهای ایران با چین و روسیه گفت: «مجلس اصلا در جریان جزئیات این قراردادها نیست. بر اساس قانون اساسی هر قراردادی که با سایر کشورها بسته می‌شود باید در مجلس به تصویب برسد».

اظهارات قالیباف با اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه که اواخر دی‌ماه در جریان سفر به پکن از آغاز اجرای توافق ۲۵ ساله دو کشور خبر داده بود، تناقض داشت!

توافق ۲۵ ساله ایران و چین در ۷ فروردین در مراسمی در تهران توسط محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، و وانگ ئی، همتای چینی خود، امضا شد.