تست دوپینگ
حسین ساوه‌شمشکی، پرچمدار ایران

در پی مثبت شدن تست دوپینگ حسین ساوه‌شمشکی، پرچمدار ایران در المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲، یکی از قهرمانان اسکی اعلام کرد که فدراسیون اسکی از ورزشکاران تست دوپینگ انجام داده اما نتیجه آن را اعلام نکرده است.

روز ۲۰ بهمن ماه، آژانس بین‌المللی کنترل دوپینگ، بیانیه ای صادر کرد و فاش کرد که حسین ساوه‌شمشکی را از شرکت در رقابت، تمرین، مربیگری یا شرکت در هر گونه فعالیتی در بازی های المپیک زمستانی پکن پس از مثبت شدن تست دوپینگ منع کرده است.

به نوبه خود، ساوه‌شمشکی و فدراسیون اسکی جمهوری اسلامی اعتراض کردند و درخواست رسمی برای آزمایش نمونه “ب” ارائه کردند که نتیجه این تست نیز مثبت اعلام شد.

مرتضی جعفری، عضو تیم اسکی آلپاین ایران که در مسابقات انتخابی المپیک از نزدیک با حسین ساوه‌شمشکی، رقابت کرد و برای المپیک زمستانی پکن انتخاب نشد، فاش کرد که واقعا معتقد است پرچمدار ایران در المپیک دوپینگ است.

جعفری فاش کرد: «حسین ساوه‌شمشکی در رقابت‌های انتخابی داخلی و خارجی که در ترکیه برگزار شده بود از ۱۳ مسابقه در ۱۱ مسابقه اول شد، و تعدد پیروزهای او و تفاوت فاحش نتایج بازی‌های او با رقبایش سوال‌برانگیز بود».

از سوی دیگر، عباس نظریان، سرپرست کاروان اعزامی ایران به المپیک زمستانی، اعلام نتیجه آزمایش دوپینگ “ب” حسین ساوه‌شمشکی را موضوعی پیچیده‌ای توصیف کرد.