بدون اتهام

سایت حقوق بشری “هه‌نگاو” اعلام کرد که نیروهای امنیتی ایران با «خودروهای هلال احمر» شب دیروز، پنج‌شنبه ۲۰ آبان، ۲۰ شهروند کُرد در شهر بانه را بدون اتهام بازداشت کردند.

هه‌نگاو که اخبار مناطق کُردنشین ایران را پوشش می‌دهد گزارش داد که نیروهای امنیتی و وزارت اطلاعاتی تعدادی از شهروندان کُرد از جمله سه برادر را دستگیر کردند.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با خودروهای هلال احمر به چهار روستای بانه حمله کردند و با پهپاد تعدادی را تعقیب و دستگیر کردند.

در مورد علت این دستگیری های دسته جمعی و محل انتقال بازداشت شدگان اطلاعاتی ذکر نشده است، اما بر اساس گزارش هه‌نگاو، این افراد کُرد و خانواده هایشان در حین دستگیری مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفته اند.

♦    نیروهایی با لباس‌شخصی و غیرنظامی 

به نوبه خود، پایگاه خبری کوردپا نیز با تایید این خبر نوشت که نیروهای امنیتی از خودروهای هلال احمر و پهپادها برای تعقیب و شناسایی شهروندان بازداشت شده، استفاده کردند.

یک منبع آگاه به این پایگاه خبری گفت: «نیروهای امنیتی همچنین اقدام به تفتیش منازل شهروندان بازداشت‌‌شده کرده‌ و وسایل شخصی این شهروندان از جمله لپ‌تاپ، دوربین عکاسی، گوشی موبایل و کتاب‌های آنان را ضبط کرده‌اند و و بدون اتهام آنها را دستگیر کردند».

گزارش ها همچنین حاکی از آن است که  پس از حمله نیروهای امنیتی به روستاهای نمشیر، کوپیچ، نجنه و چومان نیروهای امنیتی در آن منطقه حضور گسترده داشتند. و تاکید کردند که نیروهایی با لباس‌شخصی و غیرنظامی در سطح وسیعی در بانه حضور دارند.