کارگران در قطر

گزارش های خارجی نشان می دهد که رژیم جمهوری اسلامی همزمان با ماه رمضان، محموله‌های از مواد غذایی فاسد و ناسالم را برای کارگران در قطر به دوحه ارسال کرده است.

شاهرخ نوش‌آبادی، سخنگوی شرکت هواپیمایی ایران‌ایر، از ورود هواپیماهای حامل مواد غذایی مانند میوه و سبزیجات همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان برای کارگران پروژه های جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر خبر داد.

اما کارشناسان بهداشت و محیط زیست فاش کردند که این مواد غذایی ایرانی در مناطق ناامن و نزدیک نیروگاه اتمی بوشهر کشت می‌شدند، یعنی حاوی آلودگی رادیواکتیو هستند.

کارشناسان تاکید کردند که خوردن چنین غذاهایی که در نزدیکی رآکتورهای هسته‌ای كشت می‌شدند، منجر به بیماری‌های جدی و بدتر شدن وضعیت سلامت مصرف‌کنندگان می‌شود زیرا حاوی مواد رادیواکتیو هستند.

به نوبه خود، یکی از کارگرانی که در پروژه های جام جهانی در قطر کار می کرد و از افشای نام خود خودداری کرد، فاش داد: «شرکت های قطری که ما را استخدام کردند به همه کارگران قول دادند که غذا را به صورت رایگان تهیه کنند و به ما گفتند که از ایران ارسال شده است».

شایان ذکر است که بیش از یک بار سازمان های بین المللی حقوق بشر با اشاره به وضعیت نابسامان کارگران خارجی در قطر از لحاظ حقوقی و بهداشتی، وضعیت کارگران در دوحه را محکوم کرده و فاش کرده اند که آنها از کمبود غذا، کمبود مراقبت های پزشکی و کم بودن دستمزد رنج می برند.