ظریف
افشاگری‌ تازه ظریف: رابرت مالی و گروه بحران به نفع برجام "لابی‌گری" کردند

افشاگری‌ تازه ظریف؛ جواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشین ایران، به طور تلویحی رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران را متهم کرد که در جریان مذاکرات منتهی به توافق هسته ای موسوم به «برجام» ۲۰۱۵،برای نفع جمهوری اسلامی «لابی‌گری» کرده است.

افشاگری‌ تازه ظریف: رابرت مالی و گروه بحران به نفع برجام “لابی‌گری” کردند

در جلد دوم مجموعه کتاب ««راز سر به مُهر: برجام؛ کوششی سترگ برای حقوق، امنیت و توسعهٔ ایران» که به تازگی منتشر شده، ظریف در صفحه ۳۳۶ مدعی شده است که نسخه ای از پیش نویس که بعداً به برجام تبدیل شد، توسط یکی از اعضای هیئت آمریکایی و یکی از فعالان گروه بین المللی بحران در اختیار کشورهای «پنج به‌اضافهٔ یک» قرار داده است.

رابرت مالی که اکنون رهبری تیم مذاکره کننده آمریکا در وین برای احیای برجام را بر عهده دارد، به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در آن زمان رئیس گروه بین المللی بحران بود. یکی دیگر از چهره های شاخص این گروه، علی واعظ است که حتی در ۲۷ اسفند ۹۲ به دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران رفت.

دلیل افشاگری اخیر ظریف چیست؟

دلیل افشاگری‌ اخیر ظریف در این خصوص شاید این باشد که از زمان توافق برجام، افراد و رسانه‌های نزدیک به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران، دولت حسن روحانی و وزیر امور خارجه‌اش ظریف را به “خودفروشی” و “کوتاه آمدن” در برابر آمریکا متهم می‌کنند.