حکومت جمهوری

سازمان حقوق بشر اهواز اعلام کرد که دولت ترکیه چهار روز پیش با صدور بیانیه‌ای هشدار داد که عبدالخضر دورقی، پناهنده سیاسی مخالف حکومت جمهوری اسلامی، را طی یک ماه آینده به ایران اخراج خواهد کرد.

آقای دورقی عضو حزب تضامن دموکراتیک الاهواز و یک زندانی سیاسی در زندان های ایران بود و در سال ۱۳۸۸ موفق به فرار از ایران شد و به کویت رفت و در آنجا در معرض چندین سوءقصد توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفت، اما از همه آنها فرار کرد و جزئیاتی از این سوء قصدها ارائه نکرد.

پس از ادامه تلاش برای ترور او و فشار بر او برای بازگشت به ایران، در سال ۱۳۹۳ به همراه پنج دختر، دو پسر و همسرش به ترکیه رفت.

مخالف نظام
عبدالخضر دورقی و همسرش

به نوبه خود، ترکیه نیز در سال ۱۳۹۳، آقای دورقی را به عنوان پناهنده سیاسی پذیرفته بود، اما پس از تغییر روند پناهندگی و انتقال این روند از نهادهای سازمان ملل به دولت ترکیه، پرونده وی مورد بررسی قرار گرفت و اکنون با اخطار اخراج به ایران مواجه شده است. 

پس از اعلام ترکیه مبنی بر بازگشت این فعال و  پناهنده سیاسی مخالف حکومت جمهوری اسلامی به کشورش، سازمان حقوق بشر اهواز هشدار داد که در صورت بازگرداندن اجباری آقای دورقی به ایران، وی در معرض “خطر جدی اعدام” قرار خواهد گرفت.

به همین دلیل سازمان های حقوق بشر از مقامات ترکیه خواستند تا از اخراج عبدالخضر دورقی و  هشت عضو خانواده‌اش به جمهوری اسلامی جلوگیری شود.