شهروند

سایت حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد که نیروهای ایرانی ۷۵ ضربه شلاق را به یک شهروند محبوس به اتهام «حمل و نگهداری مشروبات الکلی» در محوطه زندان مرکزی یزد اجرا کردند.

این سایت حقوق بشری تایید کرد که ماموران زندان مرکزی یزد روز یک‌شنبه، ۵ دی، حکم شلاق یک زندانی ایرانی را به اتهام حمل و نگهداری مشروبات الکلی اجرا کردند.

این سایت هویت شهروند شلاق خورده را فاش کرد و عنوان کرد که نامش علی افسری و ۴۰ ساله است و اینکه افسری حدود سه سال پیش به اتهامات مذکور توسط نیروهای جمهوری اسلامی بازداشت و به سه سال حبس تعزیری و ۷۵ ضربه شلاق محکوم شد.

شایان ذکر است که طبق قانون مجازات اسلامی حمل و نگهداری مشروبات الکلی جرم است و مجازات آن از شش ماه تا یک سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و جریمه نقدی است.

همچنین بر اساس ماده ۱۳۶ قانون مجازات اسلامی هرگاه کسی سه بار مرتکب یک نوع جرم موجب حد شود و هر بار حد آن جرم بر او جاری گردد، حد وی در مرتبه چهارم اعدام است.

پیش از این نیز جمهوری اسلامی در تیرماه ۱۳۹۹ یک شهروند زندانی را به اتهام «نوشیدن مشروبات الکلی» در زندان مرکزی مشهد اعدام کرده بود. و این خبر واکنش‌های منفی و انتقادات تند جمهوری اسلامی را در شبکه‌های اجتماعی و نهادهای حقوق بشری برانگیخت.