ابراهیم گلستان درگذشت
ابراهیم گلستان درگذشت

ابراهیم گلستان، کارگردان و نویسنده معروف ایران در سن ۱۰۱ سال در خانه‌اس در بریتانیا دنیا فانی را وداع گفت.

به گزارش انتخاب، دخترش لیلی گلستان، در واکنش به مرگ پدرش نوشته است: “رفتی پدر، خدا حافظ”.

زندگی ابراهیم گلستان

ابراهیم تقوی شیرازی مشهور به ابراهیم گلستان متولد مهر سال ۱۳۰۱ بود که دیروز سه‌شنبه، ۳۱ مردادماه در خانه‌اش در انگلستان و در کنار خانواده‌اش از دنیا رفت. گفته شده که به درخواست خودش مراسم خاکسپاری‌اش خصوصی برگزار خواهد شد.

ابراهیم گلستان، داستان‌نویس، سینماگر، کارگردان، مترجم، روزنامه‌نگار و عکاس، از چهره‌های برجسته و پرحاشیه هنر معاصر ایران است.

او در آغاز جوانیش برای تحصیل از شیراز به تهران آمد و به خانه عمویش رفت. پس از مدتی با دختر عمویش فخری گلستان ازدواج کرد. ابراهیم و فخری به زودی صاحب دختری شدند که امروز یکی از مترجمان بنام و مدیر گالری گلستان است؛ لیلی گلستان.

ابراهیم گلستان پس از یک مدت مدت کارمند شرکت نفت شد و به همراه خانواده‌اش به آبادان رفت. چند سال بعد هم پسرش به دنیا آمد؛ کاوه گلستان، عکاسی که هنگام انجام کارش در عراق بر اثر انفجار مین کشته شد.

فعالیت ادبی و عملی گلستان

گلستان پس از چند سال به تهران بازگشت و به گفته دخترش، خانه‌اش در تهران به مرکز فرهنگی هنری تهران و پاتوق نویسنده‌ها، شاعران و هنرمندان مشهور آن زمان از جمله جلال آل احمد، مهدی اخوان ثالث، صادق چوبک وغیره تبدیل شد.

گلستان فعالیت ادبی را با ترجمه داستان‌هایی از ارنست همینگوی و ویلیام فاکنر آغاز کرد. «آذر، ماه آخر پاییز»، «شکار سایه»، «جوی و دیوار و تشنه»، «اسرار گنج دره‌ی جنی»، «مد و مه» و «خروس» از آثار داستانی این نویسنده‌اند.

او از نخستین نویسندگان معاصر ایران است که به زبان داستان توجه خاصی نشان داد و نثری آهنگین را در قالب‌های داستانی مدرن به‌ کار گرفت.

گلستان که پایه‌گذار استودیو سینمایی گلستان بود، ساخت فیلم‌هایی همچون «موج و مرجان و خارا»، «از قطره تا دریا»، «یک آتش»، «خواستگاری»، «تپه‌های مارلیک»، «خشت و آینه» و «اسرار گنج دره‌ی‌ جنی» را در کارنامه دارد و یکی از پایه‌گذاران جریان موج نو در سینمای ایران محسوب می‌شود.

همچنین تهیه‌کننده فیلم «خانه سیاه‌ است» است که فروغ فرخزاد آن را کارگردانی کرده است. گفته شد که رابطه میان فروغ و گلستان وجود دارد، و نام‌های مشهور برای او نوشته بود.

ابراهیم گلستان چند سال قبل از انقلاب برای همیشه ایران را ترک کرد و در انگلستان ساکن شد.