امیکرون سارس کووید ۲

سازمان جهانی بهداشت نسبت به جهش یافته جدید کرونا “امیکرون سارس کووید ۲” هشدار داده و آن را به دلیل تعداد جهش‌های زیاد در آن “سویه نگران‌کننده” توصیف کرده است.

چندین کشور مانند بریتانیا، آلمان، فرانسه، دانمارک، اسرائیل، کانادا، هنگ کنگ، استرالیا و آفریقای جنوبی مواردی از ابتلا به سویه اومیکرون را گزارش کرده‌اند.

بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی، نیز در این باره گفت که علیرغم همه اقدامات احتیاطی دولت و وزارت، این احتمال وجود دارد که ایران شاهد سویه جدید کرونا “میکرون سارس کووید ۲” باشد.

سفارت ایران در پرتوریا، پایتخت آفریقای جنوبی، با صدور بیانیه‌ای از شهروندان ایرانی مقیم ۶ کشور در جنوب آفریقا خواسته است که دستورالعمل‌های بهداشتی را برای پیشگیری از ابتلا به اين سویه جدید کرونا رعایت کنند.

این بیانیه شامل هشداری از سوی کشورهای آفریقای جنوبی، زیمبابوه، نامیبیا، بوتسوانا، لسوتو و اسواتینی بود. و از کسانی که قصد سفر به این کشورها را دارند خواسته است که سفر خود را به تعویق بیندازند.

به نوبه خود، دکتر محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأیید کرد که این وزارتخانه اقدامات مختلفی را برای مقابله با این سویه از ویروس کرونا انجام داده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر تاکید کرد که در حال حاضر ممنوعیتی برای ورود مسافران از کشورهای مختلف به ایران وجود ندارد.