یک نوجوان ۱۶ ساله به علت خوشحالی بعد از باخت تیم ملی فوتبال ایران بازداشت شد
یک نوجوان ۱۶ ساله به علت خوشحالی بعد از باخت تیم ملی فوتبال ایران بازداشت شد

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز ۲۷ بهمن، از بازداشت یک نوجوان ۱۶ ساله در جوانرود خبر داده و گزارش کرده او به اتهام شادی و خوشحالی از باخت تیم فوتبال ج.ا.ا مقابل قطر دستگیر شده است.

یک نوجوان ۱۶ ساله به علت خوشحالی بعد از باخت تیم ملی فوتبال ایران بازداشت شد

هه‌نگاو هویت این نوجوان را محمد محمودی اعلام کرده و نوشته است او روز چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ توسط نیروهای اداره اطلاعات در جوانرود بازداشت و به بازداشتگاه نامعلومی منتقل شده است.

بنا بر این گزارش، نیروهای اداره اطلاعات به محل کار این کودک در یک مغازه هجوم برده و با توسل به خشونت وی را بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی کرمانشاه منتقل کرده‌اند.

نهادهای امنیتی به خانواده محمودی گفته‌اند که فرزند شما به دلیل شادی و خوشحالی بعد از شکست تیم ملی ایران مقابل تیم ملی قطر بازداشت شده است.

هه‌‎نگاو نوشته است هفته گذشته دست‌کم ۱۰ کودک در شهر جوانرود به دلیل خوشحالی از باخت تیم ملی بازداشت شده‌اند که تاکنون هویت دو نفر از آ‎ن‌ها به نام‌های محمد یوسفی ۱۷ ساله و محمد محمودی ۱۶ ساله برای این سازمان احراز شده است.

شادی شهروندان منتقد حکومت ج.ا از باخت تیم فوتبال ایران، سال گذشته همزمان با مسابقات جام جهانی در سال ۱۴۰۱ و اعتراضات در ایران آغاز شد.

آذر ماه سال گذشته بعد از باخت تیم فوتبال در برابر تیم ملی آمریکا و حذف ایران از جام جهانی قطر، شهروندان معترض به خیابان ها آمدند و شادی کردند و همزمان شعار “زن، زندگی، آزادی” و “مرگ بر دیکتاتور” سر دادند.

بنا بر گزارش‌ها، مهران سماک در بندر انزلی نیز از جمله این معترضان جوان بود که به دلیل اظهار شادی از این باخت و بوق زدن به ضربه گلوله مأموران کشته شد.

به دنبال شکست تیم فوتبال ایران از قطر در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا نیز شماری از شهروندان در شهرهای مختلف ایران از جمله سنندج و سقز اقدام به آتش‌بازی کرده و به این ترتیب شادی خود را از حذف تیم فوتبال نشان دادند.