گزارش تکان دهنده از شکنجه‌ سامان یاسین در زندان
گزارش تکان دهنده از شکنجه‌ سامان یاسین در زندان

گزارش تکان دهنده از شکنجه‌ سامان یاسین در زندان؛ سامان یاسین (صیدی) در یک فایل صوتی اخیرا منتشر شده، جزئیاتی از ‘شکنجه‌های جسمی و روانی’ که به وی تحمیل شده بود، اعم از اعدام مصنوعی، شکستن بینی، اجبار به حضور در سردخانه و منتقل شدن به بیمارستان روانی، را شرح داده است.

گزارش تکان دهنده از شکنجه‌ سامان یاسین در زندان

آقای یاسین، در فایل صوتی که در روز یکم شهریور توسط “شبکه حقوق بشر کردستان” منتشر شده، تشریح کرده است که مقامات بازداشت‌کننده از او با تهدید به آسیب‌زدن به خانواده‌اش، او را به اعتراف اجباری و قبول اتهامات، از جمله “تیراندازی”، مجبور کرده‌اند.

این خواننده زندانی ادامه داده و گفته است که پس از دوره بازجویی و تهدید به خانواده‌اش، او را به مدت “دو شب” به “سردخانه” منتقل کرده‌اند. در آن مکان، با قرار دادن یک خودکار در حفره بینی‌اش، آن را “شکسته و چند بار او را از پله‌ها به پایین رانده‌اند.”

سامان صیدی

سامان صیدی، رپر ایرانی که با نام هنری سامان یاسین فعالیت می‌کرد، در اوایل مهر ماه ۱۴۰۱ به‌طور همزمان با اعتراضات سراسری بازداشت شد و به جرم محاربه متهم شد. در ابتدا، برای او حکم اعدام صادر شد، اما بعدها این حکم در دیوان عدالت کشوری با مشکلاتی مواجه شد و نقص‌هایی در آن مشخص شد.

در فایل صوتی اخیری که تاریخ دقیق ضبط آن مشخص نیست و توسط او منتشر شده است، سامان یاسین در مورد جزئیات “اعدام ساختگی” خود توسط مقامات زندان صحبت کرده است. او توضیح داده که پس از صدور حکم اعدام، به زندان رجائی‌شهر منتقل شده و در آنجا در قرنطینه‌ای همراه با محسن شکاری نگهداری شده بود. او همچنین اشاره کرده است که در یک موقعیت دیگر نیز برای “اعدام مصنوعی” به جایی منتقل شده بود.