آبان
گرامیداشت یاد جانباختگان آبان در هلند

بر اساس یک ویدئو منتشر شده در شبکه های اجتماعی، روز جمعه ٢١ آبان ماه، تعدادی از ایرانیان مقیم هلند یاد جانباختگان قیام آبان ٩٨ را گرامی داشتند.

گرامیداشت یاد جانباختگان آبان در هلند

گرامیداشت یاد جانباختگان آبان در هلند؛ روز جمعه ٢١ آبان ماه، تعدادی از ایرانیان مقیم هلند یاد جانباختگان قیام آبان ٩٨ را گرامی داشتند.

بر اساس این گزارش، حاضران در این مراسم به همین مناسبت نمایشگاه عکسی را در میدان اصلی آمستردام برگزار کردند.

پیش از این نیز تعدادی از مبارزان در داخل کشور به دنبال فراخوان کمپین «نه به جمهوری اسلامی»، یاد جانباختگان قربانیان آبان خونین را گرامی داشتند.

واکنش آمریکا به دادگاه مردمی آبان؟

روز جمعه ۲۱ آبان ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به یک تحقیق عمومی در مورد کشتار معترضان در آبان ۹۸ در ایران گفت که ایالات متحده استفاده از خشونت علیه معترضان مسالمت آمیز را محکوم می کند.

دادگاه بین المللی مردمی آبان برای رسیدگی به «جنایات» حکومت ایران در آبان ۹۸ از روز چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ در لندن آغاز شد و قرار است تا ۲۳آبان ادامه داشته باشد.

اين سخنگو گفت: ما استفاده ازخشونت علیه تظاهرکنندگان مسالمت آمیز را محکوم می کنیم. وی افزود: “ما از حق ایرانیان برای برگزاری تجمع‌های صلح‌آمیز و بیان آزادانه نظرات خود بدون ترس از خشونت یا زندانی شدن توسط نیروهای امنیتی حمایت می کنیم.”

این دادگاه که توسط سه سازمان «حقوق بشر ایران»، «عدالت برای ایران» و «با هم علیه اعدام» سازماندهی شده است،۴۵ شاهد در این دادگاه شهادت می دهند. به گفته برگزارکنندگان دادگاه، شهادت ۱۲۰ نفر به صورت مکتوب تقدیم دادگاه شد.