کانون کارگردانان سینمای ایران: حکم سعید عجیب‌ترین حکم قضایی تاریخ سینمای ایران است
کانون کارگردانان سینمای ایران: حکم سعید عجیب‌ترین حکم قضایی تاریخ سینمای ایران است

کانون کارگردانان سینمای ایران محکومیت سعید روستایی به حبس و ممنوعیت از تعامل با اهل سینما و تحصیل اجباری در دانشکده صداوسیمای قم را عجیب‌ترین حکم در تاریخ سینمای ایران و تلاش بیهوده برای تحقیر او توصیف کرد.

کانون کارگردانان سینمای ایران: حکم سعید عجیب‌ترین حکم قضایی تاریخ سینمای ایران است

کانون کارگردانان سینمای ایران، ابراز انتقادات خود را نسبت به صدور حکم زندان و محرومیت پنج ساله از تعامل با همکاران در صنعت سینما و تحمیل تعلیم اجباری در دانشکده صدا و سیمای قم به سعید روستایی، به عنوان یک کارگردان جوان، ابراز کرده است. این اقدام قضائی را به عنوان “عجیب‌ترین حکم در تاریخ سینمای ایران” و “تلاش بی‌فایده در جهت تحقیر” این هنرمند جوان توصیف کرده است.

کارگردان فیلم ‘برادران لیلا’ به مدت شش ماه حبس تعزیری محکوم شد

سعید روستایی، کارگردان و نویسنده فیلم مورد تحسین به نام “برادران لیلا”، به دلیل تولید و اکران این اثر در جشنواره کن، به مدت شش ماه بازداشت تعزیری محکوم شد.

در فرمول‌بندی حکم آمده است: “در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، سعید روستائی، کارگردان فیلم ‘برادران لیلا’ به مدت ۶ ماه حبس تعزیری محکوم می‌شود، به گونه‌ای که یک بیستم این حبس می‌تواند به اجرا درآید و مابقی آن به مدت ۵ سال تعلیق شده است. اساس این حکم، تولید و اکران فیلم ‘برادران لیلا’ در جشنواره کن بود.

در پایان ماه خرداد سال گذشته، سازمان سینمایی حکم توقیف فیلم “برادران لیلا” را صادر کرد و دلیل این تصمیم را “تخلفات و سرپیچی تهیه‌کننده و کارگردان این اثر از مقررات” اعلام نمود.

این نهاد بیان کرده بود که سعید روستایی بدون انجام تغییراتی که وزارت ارشاد درخواست کرده بود، فیلم خود را در جشنواره کن به نمایش گذاشته بود.